Vitajte vo svete holenia

Vitajte na stránkach SvetHolenia.sk, kde nájdete všetko, čo ste o holení netušili ale aj otázky na ktoré ste hľadali odpoveď. Holenie je rituál, ktorý praktikuje väčšina populácie v modernej spoločnosti.  Vstúpte s nami do tohto zaujímavého sveta .

“ Prečo tie najlepšie myšlienky a nápady prídu akurát vtedy, keď sa holím?“ Albert Einstein.

Pánske holiace strojčeky.

Dámske holiace strojčeky.

História holenia – Od kostí cez britvy až po elektrický holiaci strojček

Akt holenia je tu už od nepamäti . Už pred dobou bronzovou využívali ľudia ostré kosti, schránky živočíchov alebo ostré kamene v kombinácií s vodou aby sa zbavili nadbytočného ochlpenia. Až s príchodom doby bronzovej ( 3000 rokov p.n.l) prišla na svet prvá britva .

Predpokladá sa, že v tomto období nastal aj rozkvet osobnej hygieny a holenia aj keď samotné holenie praktikovali už dávno predtým egyptskí kňazi .  Jedným zo silných zástancov holenia bol Alexander Veľký, ktorý veril, že holenie ho robí estetickejším .  Zmienky o holení sa objavujú aj u pôvodných Američanov ( Indiánov)

holenie

Vláda holiacich strojčekov na žiletky tu bola ešte dlho . Až do roku 1928 kedy  Col. Jacob Schick prišiel s vynálezom holiaceho strojčeka.  Neskôr v roku 1937 sa toho chopil pán Remington Ran a založil značku Remington, ktorá je dodnes na trhu.

Ďalším priekopníkom bol prof. Alexandre Horowitz, ktorý pracoval pre spoločnosť Philips v Holandsku. Prišiel s patentom revolučného strojčeka, ktorý holil chĺpky na úrovni kože .  Pomaličky sa trh s touto novou technológiou  stával globálnym biznisom a firmy, či už je to Philips alebo Braun prichádzajú každý rok s novými a vylepšenými modelmi.  Prvé  strojčeky sa používali iba pri suchom holení.

Avšak dnešné modely môžete použiť aj keď ste milovník tzv. „ mokrého holenia“.  K strojčekom časom tiež pribudli batérie vďaka ktorým mohli vzniknúť aj holiace strojčeky vhodné na cestovanie. Dnes sú tieto produkty vyhľadávaním darčekom hlavne pre mužov.

Moderné holenie.

Dnes je holenie zaužívaným štandardom u oboch pohlaví.  Ženy to berú viac ako povinnosť a „štandard“ zatiaľ, čo mnoho mužov berie holenie tváre ako rituál.   Na trhu je mnoho prípravkov a kozmetiky, ktoré vám váš pôžitok z holenia iba umocnia, či už ide o rôzne peny na holenie, gély alebo mydlá. Každý muž má svoje preferencie a každému vyhovuje niečo iné .

Typy holenia:

Rozoznávame  dva základné typy holenia :

Mokré holenie –  Holenie „na mokro“ je obľúbené hlavne v Európe a Severnej Amerike ide pre nás o „klasické“ holenie pomocou vody, gélu alebo peny na holenie.  Dnes je možné praktikovať mokré holenie nie len pomocou žiletky ale aj pomocou rôznych moderných holiacich strojčekov.

Suché holenie –  Holenie „na sucho“ nás ťahá viac na východ . Obľúbené je hlavne v Ázií  ( India) . Ide o holenie bez gélu alebo peny. Suché holenie je tiež spojené s používaním niektorých holiacich strojčekov, ktoré nie sú vodotesné .

Ďalej vieme rozlíšiť druhy holenia na základe toho, aký nástroj na holenie používame:

Holenie žiletkou – Holenie žiletkou praktikujú muži, ktorí chcú byť, čo najdokonalejšie oholení aj za cenu predĺženia pobytu v kúpeľni a potencionálneho  rozčúlenia vlastnej manželky ( ktorá tam po vás bude  3-4x dlhšie ale to už problém samozrejme nie je) .  ziletka

Holenie pomocou žiletky alebo ak chcete holiaceho strojčeka na žiletky praktikujú teda tí muží, ktorí pracujú ako manažeri, bankári vojaci, právnici a vlastne všade tam, kde sa od muža vyžaduje vyzerať ako „zo škatuľky“ ,

Najväčším kladom pri holení žiletkou je teda jej precíznosť .  Nevýhodou je čas a námaha, ktorú musíte obetovať.  Jednou z najviac overených a najkvalitnejších značiek ručných holiacich strojčekov je spoločnosť Gillette.

Holenie pomocou elektrického holiaceho strojčeka – Holiaci strojček vznikol presne pre tých mužov, ktorí nemajú čas alebo náladu tráviť  pred zrkadlom v kúpeľni viac času ako je potrebné a to  aj za cenu trošku menej dokonalého oholenia.  Vďaka holiacemu strojčeku sa pohodlne  a často aj prakticky oholíte ( napríklad aj v takom aute pred príchodom do práce) .

Na trhu je mnoho značiek holiacich strojčekov – stačí si len vybrať. Pri výbere správneho holiaceho strojčeka vám radi poradíme. Pozrite si ako vybrať najlepší holiaci strojček  alebo tiež  najlepší strojček na vlasy.

holiaci strojcek

Holenie pomocou britvy – Holenie britvou ako za starých dobrých čias praktikuje minoritná časť mužského pokolenia a to najmä z dôvodu, že to nie je práve najľahšie.  Naturalisticky povedané : “ Musí pretiecť mnoho krvi kým sa s britvou naučíte zaobchádzať“ . Ak sa na to však cítite, len smelo do toho!

Práve s britvou zažijete ten najautentickejší rituál holenia  aký tu kedy bol . Ak sa na tréning plný krvi necítite, využite niektoré z holičstiev vo vašom okolí. Dnes sa „staré dobre holenie britvou“ vracia opäť a prichádza čoraz viac „pravých holičstiev “ alebo tzv. barberov,  u ktorých si tento autentický zážitok môžete objednať. Sám som jeden taký absolvoval a môžem iba odporučiť ! Cena je cca 15 – 20 EUR spolu s ošetrením pokožky.

britva

Holenie laserom – K tomuto iba okrajovo kedže je to tak trošku „mimo misu “ ale predsa  je to druh holenia v roku 2016. Dlhodobé odstránenie chĺpkov pomocou lasera využívajú dnes najmä ženy, ktoré sa chcú zbaviť neesteticky výrazného ochlpenia napríklad v oblasti tváre.

Kozmetika na holenie.

Existuje viacero druhov kozmetiky na / po holení, ktoré môžete vyskúšať . Opäť záleží na osobných preferenciách každého muža.

Peny na holenie –  Veľmi obľúbený druh kozmetiky . Klasická pena na holenie často v kombinácií s inými zložkami ako Aloe Vera . Ako vybrať tú najlepšiu penu na holenie sa dočítate v článku.

Gél na holenie – Gél sa od peny odlišuje najmä spôsobom aplikácie, ktorý mnoho mužov považuje za oveľa jednoduchší a príjemnejší ako v prípade peny.

Mydlo na holenie –  Mydlá sú spájané hlavne s klasickým holením pomocou britvy . Ide o tradičnú metódu, ktorá sa praktikuje už desiatky až stovky rokov ( prvé mydlo 1840 – wiki).  Pomocou holiaceho štetca sa mydlo aplikuje na pokožku. Po kvalitnej hydratácií je pokožka pripravená na holenie.  Medzi známych výrobcov mydiel patria napríklad : Edwin Jagger ,  D.R. Harris & Co, MÜHLE a mnoho ďalších. Viac o tom ako používať mydlo na holenie sa dočítate v našom článku.

mydlo na holenie

Voda po holení –  V naších končínách je  voda po holení snáď najpoužívanejším prípravkom  . Dnes je na trhu mnoho druhov vôd však najlepšie urobíte keď siahnete po starej dobrej klasike s obsahom alkoholu aj keď to trošku páli .

Balzamy – Balzamy na alebo po holení sú špecifické svojou vyššou hustotou .  Často obsahujú viacero ukľudňujúcich látok ako aloe vera alebo látok, ktoré vašej pokožke privodia príjemný chladivý pocit. Ak hľadáte balzam alebo kvalitný olej na bradu pozrite si náš článok.

Nepríjemné nehody, zranenia a podráždenia:

Holenie, najmä to  pomocou britvy a žiletiek, so sebou často prináša aj menšie nehody.

Podráždenie pokožky po holení –  S podráždenou pokožkou majú problém hlavne jedinci s citlivou pokožkou . V závislosti od miery podráždenia je riešení viacero.  Od špecifických druhov kozmetiky na/ po holení po špeciálne upravené holiace strojčeky a žiletky.  Väčšinou postačí ten správny hydratačný krém a ošetrenie pokožky.

podrazdena pokozka

Rezné poranenia – Tak každý chlap sa musí aspoň raz za život žiletkou porezať. V tomto prípade sa používa dezinfekcia (najlepšie s obsahom alkoholu) a kúsok toaletného papiera, ktorý sa priloží na krvácajúce miesto, vhodný je čistý tampón alebo kúsok vaty.

Akné po holení –  Niekedy sa môže stať, že sa vám po holení vyhádžú vyrážky . V tom prípade je potrebné zistiť, či nie ste náhodou alergický na niektorú zo zložiek, prípadne využiť lepšiu dezinfekciu. Akné je niekedy spôsobené aj nekvalitnou žiletkou alebo holiacim strojčekom.

Zopár mýtov na záver.

S holením sa nesie aj viacero mýtov, ktoré sa stali takmer už ľudové múdrosti aj keď nie sú pravdivé.

  1. Chĺpky po holení sú tvrdšie a ostrejšie  –  Prvý a častý mýtus. Nie je pozorovaný žiaden rozdiel v tvrdosti  alebo ostrosti ochlpenia po jeho dorastení.   Tento mýtus ma zrejme základ v tom, že oholené chĺpky sú tvrdšie a ostrejšie ale to len vo fáze keď sú skrátené.
  2. Chĺpky po holení rastú rýchlejšie –  Vedecky nie je nijako preukázateľné, že by chĺpky o holení rástli rýchlejšie a už vôbec nie, že by s častejším holením sa skracovala aj doba rastu. Ide zrejme o psychologický efekt, ktorý žiaľ nemá nič spoločné s realitou. Tiež mohol tento mýtus vzniknúť pri pozorovaní jedincov, ktorí boli práve v puberte keď si ľudia mysleli, že chĺpky rástu rýchlejšie práve kvôli holeniu, išlo však o klasické dospievanie a hormóny.
  3. Chĺpky sú po oholení tmavšie – Ochlpenie nerastie tmavšie ide iba o reakciu Slnka so strniskom alebo bradou.  Slnko farbu z chĺpkov, ľudovo povedané „vyťahá “ avšak to neznamená, že chĺpky rastú znovu prirodzene tmavšie.

Záverom.

Ďakujeme za váš čas pri prečítaní tohto článku. Ak vám ešte téma holenia nelezie krkom, srdečne vás pozývame prečítať si naše recenzie, tipy a články o holení .  V komentároch sa tiež môžete podeliť s vašími skúsenosťami prípadne otázkami ohľadom holenia.

Jedna odpoveď na “Vitajte vo svete holenia”

Prosim, neviete mi zohnat nejaku vodu, gel, prasok pred holenim elektrickym strojcekom a olej na mazanie elektrického strojceka? Napr.: Remington Face Saver; Afta Pre-electric Shave Lotion; Wiliams Lectric Shave alebo prip. aj ine. Z olejov Sommerset Shave Oil, alebo Shave Secret, alebo niektore ine.
Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.